Connect with us

Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ Εθνική: Νίκη – χρυσάφι για τον Ιάλυσο

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, ο οποίος επικράτησε με 2-1 του Α.Ο. Διαβολιτσίου και απομακρύνθηκε αισθητά από τις επικίνδυνες θέσεις του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι «ερυθροκίτρινοι» κέρδισαν αρχικά το άγχος τους και στη συνέχεια την αντίπαλη ομάδα, παίρνοντας ένα πολύτιμο «τρίποντο» για τη συνέχεια. Οι Ροδίτες πέτυχαν τα γκολ με τους Γεωργιάδη και Νάνι, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις καθυστερήσεις. Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ήταν καλύτερος στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής, κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και να πανηγυρίσει τη νίκη στο «Οικονομίδειο».

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το πρώτο τους γκολ σ’ ένα κομβικό σημείο και συγκεκριμένα στο 40ο λεπτό. Ο Εμπουμπά έδωσε στον Γεωργιάδη, κι αυτός με πολύ ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο πρώτος μάλιστα τρία λεπτά αργότερα με σουτ που κόντραρε έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Με όπλο το 1-0, ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο και έκανε το 2-0 στο 57ο λεπτό. Ο Γεωργιάδης έκανε τη σέντρα και ο Νάνι με πλασέ στην κίνηση έδωσε… αέρα νίκης στον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 91ο λεπτό με τον Ηλιόπουλο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Ανδρούτσου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και ο Γ.Α.Σ. πήρε την πολύτιμη νίκη…

Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Παναγιώτης Σπάρταλης): Ανδρούτσος, Ιντρίζι (72΄ Λαμάι), Καραγεωργής, Γεωργιάδης (82΄ Γεωργίου), Μπουσμπίμπα (87΄ Σούλτς), Καρπαθάκης,
Εμπουμπά, Δελαπόρτας (87΄ Λαμπίδης), Χατζηνικόλας, Τερζίου, Νάνι (87΄ Μαχαιράς)

Α.Ο. ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ (Κώστας Παλαμάρας): Καπατσώρης, Σταματελόπουλος, Βελλής, Πιτσίλης, Καντούτσης, Μουλιάτος, Μπαλόπουλος, Δημητρίου, Ηλιόπουλος, Στραβάκος, Αλεξανδρής

Πηγή: 12sports