ΜΠΑΣΚΕΤ

Η ομάδα του Αταμάν κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-70 επί της Ζαλγκίρις στην Τουρκία για την 22η αγωνιστική της Euroleague και πλέον με ρεκόρ 11-11 βρίσκεται στην 9η θέση ενώ οι Λιθουανοί, με 12-10 “έπεσαν” από την 6αδα.

O αγώνας:

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με ένα 4-0, η Εφές όμως αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε, καθώς το παιχνίδι ήταν στον… πόντο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 16-16. Με το ξεκίνημα της δεύτερης, οι “γηπεδούχοι” εκμεταλλευθήκαν την επιθετική αδυναμία της Ζαλγκίρις που πέτυχε μόλις 3 πόντους σε τρία λεπτά και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και στο +8 για το 29-21. Η διαφορά ξέφυγε κι άλλο στη συνέχεια της δεύτερης περιόδου, με την Εφές να αποδίδει εξαιρετικά επιθετικά και τον Κλάιμπερν να μετρά 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, κλείνοντας το ημίχρονο στο +10 38-28.

Η κυριαρχία της Εφές συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, όμως η Ζαλγκίρις προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και μείωσε στο -4, 41-38. Οι Τούρκοι όμως, ανέπτυξαν κι άλλο τη διαφορά τους, φτάνοντας ξανά στο +9, με τους Λιθουανούς να μειώνουν στο -5 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Εφές μπήκε στην τελευταία περίοδο αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι, έφτασε στο +11 72-61, όμως η Ζαλγκίρις με ένα σερί 7-0 λίγο πριν τη λήξη μπήκε και πάλι στο παιχνίδι και μείωσε στους δύο 1:25 πριν τη λήξη. Τα τελευταία λεπτά μετατράπηκαν σε θρίλερ, με την Εφές την κατάλληλη στιγμή να αυξάνουν και πάλι στο +6. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβασε στροφές, έκανε το +10 80-70 και πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή νίκη της επί των Λιθουανών. Έτσι έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την 8αδα ενώ η Ζαλγκίρις… έπεσε στην 7η θέση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Πέρεθ – Περ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 38-28, 55-49, 80-70.

Ακολουθούν: Αναντολού Εφές εκτός με Ολυμπιακό (3/2, 21:00),
Ζάλγκιρις εντός με Παρτίζαν (3/2, 20:00).//