Connect with us

ΜΠΑΣΚΕΤ

“Φιλί ζωής” του Κάπελαν στον Ιωνικό (video)

Ο Βοσνιοκαναδός γκαρντ, με τεράστιο τρίποντο 6,1” για το τέλος, χάρισε τη νίκη στους Νικαιώτες με 74-71 κόντρα στον ΠΑΟΚ, δίνοντας τους βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, ο Ιωνικός πήρε τεράστια νίκη με 74-71 κόντρα στον ΠΑΟΚ και ξέφυγε (2 νίκες) από το Λαύριο και την Καρδίτσα. Κορυφαίος του αγώνα ο Ντιέγκο Κάπελαν, που σταμάτησε στους 16 πόντους, βάζοντας το καθοριστικό σουτ, που έκρινε το αποτέλεσμα.

Ο αγώνας

Με καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με τον Ιωνικό να προηγείται με 7-5 με τον Λέισι να σημειώνει 5 πόντους μετά από 2.30′ στο ματς. Οι γηπεδούχοι, είχαν βελτιώσει την άμυνα τους και με γκολ-φαουλ του Χόκινς και καλάθι του Μαυροκεφαλίδη έκαναν το 12-5 στο 4′. Η ομάδα του Τσίκληρα, είχε το μομέντουμ και νωρίς πήρε διψήφια διαφορά, 18-5 στο 6′. Ο ΠΑΟΚ, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Φράνκε, βρήκε λύσεις και μείωσε με το τέλος του δεκαλέπτου στους 5 πόντους, 25-20.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα και το δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 5-2 σερί ανέβασε την διαφορά του στους 8, 30-22 στο 12′. Οι Θεσσαλονικείς, προσπαθούσαν να μειώσουν και το κατάφεραν με τρίποντο του Πόλι για το 32-27. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, με 2 πόντους του Ρένφρο, 2 του του Χαντς και 3 του Πόλι, ισοφάρισε σε 34-34 στο 17′. Ο Ιωνικός έτρεξε έκτοτε ένα 4-0 σερί για να έρθουν και πάλι Πόλι-Χαντς για να διαμορφώσουν το 39-38 για τον “Δικέφαλο του Βορρά” με το τέλος του ημιχρόνου.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν 5 πόντους σε 4 λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να προηγείται (42-40) στο 23′. Ο Κάπελαν, με τρίποντο έκανε το 43-42 για τον Ιωνικό, αλλά οι Θεσσαλονικείς με πόντους τον Χαντς, Ρένφρο και Πόλι πήρε διαφορά 8 πόντων, 51-43 στο 26′. Η ομάδα του Τσίκληρα, ήταν αποφασισμένη να μην παραδώσει τα όπλα και με τους Κάπελαν και Νούνιεζ ισοφάρισε σε 53-53 στο 29′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-53 υπέρ του Ιωνικού.

Αλλεπάλληλα ήταν τα καλάθια των ομάδων στην τελευταία περίοδο με τους Νικαιώτες να έχουν τα ηνία, αλλά τον ΠΑΟΚ να μένει κοντά με σημαντικούς πόντους του Πόλι. Το παιχνίδι ήταν νευρικό, με μεγάλη ένταση τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στους πάγκους. Με καλάθια των Μαυροκεφαλίδη και Χαντς, το σκορ έγινε 64-64 στο 35′. Ο Κάπελαν, ήταν σε εξαιρετική μέρα και δύο διαδοχικά τρίποντο έκανε το 70-64 στο 39′. Ο Φράνκε με γκολ-φάουλ και ο Χαντς με δύο βολές μείωσε στο πόντο, 70-69, 47” για το τέλος. Ο Φράνκε, με drive, έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς, 71-70, 18,1”. Ο Κάπελαν με μεγάλο τρίποντο, στα 6,1” χάρισε επί της ουσίας τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 38-39, 54-53, 74-71

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Αρσενόπουλος (0/5 σουτ), Μαυροκεφαλίδης 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόκινς 9 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λέισι 12 (1/7 τρίποντα), Κάπελαν 16 (4), Νούνιεζ 8 (6 ριμπάουντ), Σίμονς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παρκς 4

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 22 (5/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 3 (1/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πόλι 15 (5/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1), Ρένφρο 6 (7 ριμπάουντ), Τσιακμάς, Χαντς 20 (4/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλαφτσάκης, Κακλαμανάκης 2