Connect with us

ΒΟΛΟΣ

Με Νικολάι Άλχο βασικό η Φινλανδία

Με τον Νικολάι Άλχο βασικό και… αναντικατάστατο, η Φινλανδία έκανε πρεμιέρα στα προκριματικά του Euro 2024 στην Δανία, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η ομάδα του Βολιώτη Άλχο, αν και ως το 80΄ λεπτό ήταν στο 1-1 με τους Δανούς, έχασε τελικά με 3-1 στην πρεμιέρα των προκριματικών.

Όσο για τον άσο του Βόλου, τον Άλχο, όπως γράψαμε ξεκίνησε και έπαιξε σε όλο το ματς, έχοντας καλή παρουσία…

Με το… δεξί λοιπόν στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024 μπήκε η Δανία, η οποία επικράτησε 3-1 υποδεχόμενη την Φινλανδία.
Οι γηπεδούχοι είχαν ελαφριά υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τους Φινλανδούς να παραμένουν σκληρά καρύδια για περίπου 80′.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ράσμους Χόιλουντ, με τον επιθετικό της Αταλάντα να ανοίγει το σκορ στο 21′ με προβολή, να κάνει το 2-1 στο 82′ με κεφαλιά και να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 90’+3′.

Ενδιάμεσα, στο 53′, ο Άντμαν είχε ισοφαρίσει σε 1-1, με την Φινλανδία να λυγίζει εντέλει στο τελευταίο δεκάλεπτο.