ΜΠΑΣΚΕΤ

Πάτησε ξανά κορυφή ο Τρίτων

Έπεσε η αυλαία στην 26η αγωνιστική της Elite League, με την ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου να πιάνει το Ψυχικό και το Μαρούσι στην κορυφή της βαθμολογίας, επικρατώντας με 95-84 της Ελευθερούπολης στο κλειστό του Στρέφη.

Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε ο Τρίτων, καθώς κυριάρχησε στο ντέρμπι με την Ελευθερούπολη και ανέβασε το ρεκόρ του στη σεζόν στο 18-8, αφήνοντας πλέον την καβαλιώτικη ομάδα στο 16-10 και μακριά από τις πρώτες θέσεις στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, καταφέρνοντας να έχουν σταθερά το προβάδισμα εξ’ αρχής. Μάλιστα ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (27-20), κάτι που οφείλεται κυρίως στους 11 πόντους με τρία τρίποντα, που σημείωσε στο διάστημα αυτό ο Μιχάλης Καμπερίδης. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μεγάλα σουτ από την περιφέρεια και μπόρεσαν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με διαφορά πέντε πόντων (48-43).

Παρόμοιο το σκηνικό του αγώνα και στην τρίτη περίοδο, με την Ελευθερούπολη να διατηρεί σε υψηλά επίπεδα την παραγωγικότητά της και να ισοφαρίζει για πρώτη φορά στο ματς με το 66-66 στο 29ο λεπτό. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μετά, ο Τρίτων ανέλαβε πάλι τα ηνία και με επιμέρους 19-7 ξέφυγε με δώδεκα πόντους διαφορά (85-73) έξι λεπτά πριν το φινάλε, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-20, 48-43, 71-68, 95-84

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Τσιμπούρης, Ρίζος

Τρίτων (Μιχελάκος): Μάιερς 18(4), Μανοϊλοβιτς 21(2), Κουφόπουλος 9(1), Ζαραϊδώνης, Πράπας, Τσουργιάννης, Προίσκος 3(1), Καμπερίδης 29(5), Τσάμης 13(1), Μπόλδογλου 2, Πουλής, Ζουμαδάκης.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Γκάθραϊτ 19(3), Φιλοξενίδης, Σοκ 12(4), Γράβας 11(1), Ναούμης 5(1), Σκουλίδας 6(1), Ξύδης, Γεωργίου, Ρόμπινσον 14(1), Τουτζιαράκης 17.