ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Πρόωρο “αντίο” για την Τόλιου

Το Νο.175 της παγκόσμιας κατάταξης ηττήθηκε στον 1ο γύρο του απλού γυναικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ντουρμπάν, χάνοντας σήμερα (21/05) με 4-2 σετ (11-8, 5-11, 6-11, 11-8, 2-11, 2-11) από τη Λι Γιου Τζουν (Νο.81) από την Ταϊπέι.

Η Κατερίνα Τόλιου ήταν απόλυτα ανταγωνιστική από την αρχή κι έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε αθλήτρια, που είναι σχεδόν 100 θέσεις ψηλότερα στον πίνακα αξιολόγησης. Προηγήθηκε στο σκορ, αργότερα ισοφάρισε σε 2-2 σετ κι έδειξε ότι μπορούσε να φτάσει και στη νίκη, αλλά με ποιοτική επίθεση η αντίπαλος πέρασε το παιχνίδι της στο πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα.

Στη μεγαλούπολη της Νότιας Αφρικής συνεχίζει ο Παναγιώτης Γκιώνης, ο οποίος αντιμετωπίζει αύριο (22/05) στον 2ο γύρο του απλού ανδρών (σ.σ. των “64”) τον Κινέζο Φαν Ζεντόνγκ, νούμερο 1 του ταμπλό και σημερινό παγκόσμιο πρωταθλητή.//Α.