ΜΠΑΣΚΕΤ

Πάλεψε αλλά αποκλείστηκε η Εθνική

Το συγκρότημα του Πέτρου Πρέκα δεν τα κατάφερε κόντρα στην Τσεχία, ηττήθηκε με 79-76 και έμεινε εκτός συνέχειας Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Παρόλο που πάλεψε με όλες τις δυνάμεις που είχε, η Εθνική Γυναικών δεν κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Eurobasket, γνωρίζοντας την ήττα από την Τσεχία με 79-76. Για την Ελλάδα, συγκινητικές ήταν η Μαριέλλα Φασούλα με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ, αλλά και η Άρτεμις Σπανού με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο αγώνας

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις επιθετικά. Στο 5′ οι ομάδες ήταν ισόπαλες 9-9, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίρνει πόντους από τις Φασούλα και Σπανού. Έκτοτε, η Ελλάδα ήταν καταιγιστική και με τρίποντα της Χριστινάκη και Τσινέκε προηγήθηκε με 21-14. Η Σιπόβα με ένα 5-0 σερί κατάφερε να μειώσει στους 3, 22-19. Το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα απίθανο τρίποντο της Ζεϊταμερόβα για το 22-22.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον ρυθμό της αναμέτρησης να πέφτει και τις ομάδες να είναι πιο νευρικές και άστοχες. Η ομάδα του Πέτρου Πρέκα, έβρισκε λύσεις μέσα στο “ζωγραφιστό” με τις Παυλοπούλου, Σπανού και Φασούλα για το 30-26 στο 14′. Η Τσεχία απάντησε με ένα επιμέρους 4-0 σερί, ισοφαρίζοντας 30-30 στο 15′. H “γαλανόλευκη” είδε την Φασούλα να φτάνει στους…17 και να προηγείται με 38-34. Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-41 υπέρ της Εθνικής με καλάθι της Άρτεμις Σπανού.

Οι άμυνες ήταν κυρίαρχες στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η Τσεχία είχε σημειώσει ένα τρίποντο, ενώ η Ελλάδα ήταν άποντη για περισσότερο από 2′:30”. Ένα καλάθι της Σπανού κι ένα της Χριστινάκη, έδωσαν προβάδισμα στην “γαλανόλευκη”, 46-44 στο 24′. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Η Ελλάδα με το δίδυμο Σπανού – Φασούλα να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ κρατούσε με δυσκολία το προβάδισμα, 55-52 στο 27′. Οι τυπικά γηπεδούχες, μάζευαν το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο και με διαδοχικές βολές μείωσαν στο πόντο, 57-56. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο ισόπαλο 61-61.

Με πόντους της Χολεσίνσκα και της Παουρόβα, η Τσεχία πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 67-63, με τον Πέτρο Πρέκα να καλεί άμεσα τάιμ άουτ, μιας και η γαλανόλευκη έδειχνε να μην πατά καλά στο γήπεδο. Η γαλανόλευκη, έμεινε πέντε λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς, μένοντας πίσω με 6 πόντους. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι για την Ελλάδα, με Σπανού και Παυλοπούλου, μείωσαν στους 2, 69-67 στο 36′. Ένα γκολ φάουλ της Χολεσίνσκα, διαμόρφωσε το 72-67. Η Τσέχα, πλήγωσε ξανά την Εθνική, αφού με νέο καλάθι και φάουλ έκανε το 75-68 στο 38′. H Ελλάδα δεν τα παρατούσε και με τέσσερις πόντους της Παυλοπούλου και μία βολή της Σπανού έκαναν το 75-74, 15,4” για το φινάλε. To παιχνίδι πήγε στη… ρώσικη ρουλέτα, με την Τσεχία να παίρνει τη νίκη με 79-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 41-42, 61-61, 79-76