ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

“Χάλκινος” ο Αντωνάτος στην σφαιροβολία

Σπουδαία διάκριση για τον Ελληνικό αθλητισμό σημείωσε ο 17χρονος αθλητής, καθώς σήμερα (09/08) το πρωί κατάφερε να βρεθεί στο βάθρο, στον τελικό της σφαιροβολίας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20 με μία μεγάλη εμφάνιση.

Το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στην διοργάνωση είναι γεγονός και ήρθε από τα χέρια του Δημήτρη Αντωνάτου. Ο 17χρονος πρωταθλητής έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και στην έκτη του βολή βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με 19,31 μ., κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο. Το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν στα 19,30 μ. και το είχε σημειώσει στον προκριματικό.

Ο αθλητής που προπονείται με τον Γρηγόρη Τζωρτζιάδη στην Κεφαλονιά, μέχρι την πέμπτη του βολή βρίσκονταν στην πέμπτη θέση με 18,99 μέτρα. Παρόλα αυτά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, μπήκε στη βαλβίδα και έβγαλε την καλύτερη βολή της ζωής του για να ανέβει στο βάθρο.

Οι βολές του Αντωνάτου στον τελικό ήταν διαδοχικά 18,41 μ., 18,99 μ., 18,25 μ., 18,41 μ., άκυρη και 19,31 μέτρα. Ο νεαρός αθλητής κατάφερε να σπάσει την πρώτη τριάδα που είχαν δημιουργήσει μέχρι την πέμπτη βολή οι Γερμανοί αθλητές. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Λασε Σουλτζ με 20,21 μέτρα, ακολούθησε ο Λούκας Σόμπερ με 19,76 μ. και ο Τζορτζ Χαρπφ έμεινε τέταρτος με 19,17 μέτρα.//ΜΛ.