ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

«Τρία στα «τρία» και πρόκριση στον τελικό οι “ερυθρόλευκοι”

Στον τελικό του διεθνούς τουρνουά της Οχρίδας προκρίθηκε, με τρεις συνεχόμενες νίκες στη φάση των ομίλων, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού.

Μετά τις νίκες στα δύο πρώτα ματς του τουρνουά της Β. Μακεδονίας, κόντρα στην διοργανώτρια Οχρίδα (31-34) και την Μπεσίκτας (26-29), οι Κυπελλούχοι Ελλάδας πέρασαν με επιτυχία και το τρίτο «τεστ», αφού νίκησαν την Γκόλντεν Αρτ με 28-26, με πρώτο σκόρερ τον Βίντα, με έξι γκολ (πέντε ο Σάββας). Σε ένα ματς χωρίς τους Μοντόρο και Τζηρά (προφυλάχθηκαν), ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκε με 11-8, 14-11 και 24-22 και έφτασε, έτσι, στη νίκη επί της Γκόλντεν Αρτ και στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο του διεθνούς τουρνουά στην Οχρίδα, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον αυριανό (26/8, 21:15) τελικό με την Πέλιστερ.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς, ο Παπαβασίλης άνοιξε το σκορ (0-1), όμως η Γκόλντεν Αρτ προσπέρασε, στη συνέχεια, με 6-2. Ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» και ισοφάρισε (7-7) με τον Βίντα, στο 16ο λεπτό, με τον Παπαβασίλη να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, στο 21:06, για το 8-7. Με τρία διαδοχικά γκολ του Βίντα, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας έφτασαν στο +3 (8-11), στο 24ο λεπτό, με τους τυπικά γηπεδούχους να μειώνουν σε 11-10. Στο 26:42, ο Σλαβούλιτσα «έγραψε» το 12-10, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Παπαβασίλης ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +3 (10-13). Νέο γκολ του Παπαβασίλη (29:37) και 14-11 ο Θρύλος, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Γκόντεν Αρτ μείωσε σε 14-13, με τον νεαρό Βαμβακάρη να σκοράρει, για το 15-13, στο 32ο λεπτό. Στο 35:15, ο Πασσιάς διατήρησε τη διαφορά των δύο τερμάτων (15-17), όμως οι «ερυθρόλευκοι» ισοφαρίστηκαν (17-17) και στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω στο σκορ (19-18). Ωστόσο, με ωραία εκτέλεση πέναλτι, ο Σλίσκοβιτς ισοφάρισε σε 19-19 για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού, στο 43ο λεπτό, με τον Σάββα να δίνει και πάλι προβάδισμα (19-20), στο 44:20. Με γκολ του Τζίμπουλα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-22, με τη συμπλήρωση 52 λεπτών, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά, στο 52:26, ο Σάββας «χτύπησε» ξανά, για το 25-23. Η Γκόλντεν Αρτ ισοφάρισε ξανά (26-26), όμως μετά το 27-26 του Βίντα (58:43), ο Σλίσκοβιτς διαμόρφωσε, στο 59:58, το τελικό 28-26.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 4, Βίντα 6, Τζίμπουλας 2, Βαμβακάρης 2, Παπαντωνόπουλος, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 5.//ΓΓ