ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Κέρδισαν τα κορίτσια του Βόλου 63-50 τον Απόλλων Πτολεμαΐδας

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερα προβλήματα, τα κορίτσια μπάσκετ του Βόλου νίκησαν με 63-50 τον Απόλλων Πτολεμαΐδας και συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών.

Πάντως οι φιλοξενούμενες που πάλεψαν τουλάχιστον μέχρι και το πρώτο ημίχρονο, παρέμειναν δίχως νίκη στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με τον Βολιώτικο συγκρότημα που πέτυχε την 10η νίκη του!

Το παιχνίδι λοιπόν ξεκίνησε με τις φιλοξενούμενες να μπαίνουν δυνατά και να εκμεταλλεύονται το νωθρό ξεκίνημα από τις κυανέρυθρες με αποτέλεσμα να κλείσουν το 10λεπτο προηγούμενες με 9-13…

Στο δεύτερο 10λεπτο οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους, περιόρισαν τα λάθη τους και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ, με 27-25.

Από εκεί και πέρα όμως πάτησαν γκάζι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις αντιπάλους τους, παίρνοντας μία σχετικά εύκολη νίκη.

Τα 10λεπτα: 9-13, 27-25 (ημίχρονο), 49-33, 63-50 (τελικό)

Βόλος (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 10, Σουλτάνη 2, Ταντουρόφσκα 16 (4), Αρτεμισίου 10, Ζήτη 2, Τσιμπίδη 6 (1), Αγαγιώτου 9 (3), Μίχαλου 1, Μιχαηλίδου 4, Παπαζαφειροπούλου 1, Ξενοφώντος 2, Λειβαδιώτη.
Απόλλων Πτολεμαΐδας (Παπαδημητρίου): Βλαδίκα 18 (3), Πισιάνη 6 (2), Παπαδημητρίου, Μεντεσίδου 4, Γεωργοπούλου 15 (3), Ξενικάκη 2, Μάντσου 5 (1), Σωματάκη.