ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Έσβησε το όνειρο της Εθνικής στο Αϊντχόφεν

Η Εθνική επέδειξε συγκέντρωση και σοβαρότητα στα πρώτα λεπτά. Ο Σάββας ήταν αυτός που της έδινε τις λύσεις επιθετικά, ενώ και στην άμυνα στεκόταν αρκετά καλά, μην αφήνοντας του Ολλανδούς να χτίσουν μία καλή διαφορά (5-5, 10′). Μάλιστα, ανταποκρίθηκε πολύ καλά σε ένα δίλεπτο που έπαιξε με παίκτη λιγότερο, ενώ προηγήθηκε με 6-5 όταν υπέστησαν το ίδιο οι αντίπαλοί της. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 5-0 για να βρεθούν για πρώτη φορά στο +4 (10-6, 19′). με το σκορ στο 12-8

Στο 24′ άλλαξαν οι ισορροπίες, καθώς ο Παπαδιονυσίου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από ένα χτύπημα στον Στάιν που δεδομένα δεν ήθελε. Οι “οράνιε” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κι έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (16-10). Το δεύτερο μέρος είχε αρκετή ισορροπία, με τους Ολλανδούς να κρατούν σταθερά το προβάδισμά τους στα έξι τέρματα (19-13, 38′). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η κατάσταση δεν έμοιαζε να μπορεί να αλλάξει και εν τέλει οι βορειοευρωπαίοι νίκησαν με 31-25 και πήραν την πρόκριση.

Τα ημίχρονα: 16-10, 31-25.//Α.