ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Ηττήθηκε στην Ισλανδία ο Ολυμπιακός στον πρώτο τελικό του EHF European Cup

Με σχεδόν απόλυτη ισορροπία κύλησε το πρώτο ημίχρονο του πρώτου τελικού. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε αρχικά 2-0, 4-2 και 5-3, αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (7-6) στο 13΄. Ο Σάββας απάντησε με δύο συνεχόμενα τέρματα και έκοψε τη… φόρα της Βαλούρ, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν γκολ-γκολ ως την ανάπαυλα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες 14-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στα πρώτα λεπτά του β΄ μέρους, μέχρι που ένα μικρό σερί 3-0 των Ισλανδών τους έφερε για πρώτη φορά στο +3 (21-18), στο 41΄. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα και με τον ίδιο τρόπο, καθώς με τέρματα των Τζίμπουλα, Βίντα και Σάββα ισοφάρισαν 21-21 στο 46΄, όμως ένα πέναλτι του Οσκαρσον και ένα γκολ του Φίνσον έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στη Βαλούρ. Περίπου επτά λεπτά πριν τη λήξη, με τους γηπεδουχους να προηγούνται 25-24, ο Γκίσλασον χρεώθηκε με δίλεπτο, αλλά ο Ολυμπιακός, αντί να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα, δέχθηκε διαδοχικά γκολ από τον Οσκαρσον και βρέθηκε πάλι στο -3 (27-24). Ο Σάββας πέτυχε με πέναλτι το δέκατο προσωπικό του τέρμα, ο Μάγκνουσον απάντησε και, μετά από δίλεπτη στον Παποαβασίλη, ο ίδιος παίκτης ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +4. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Σλίσκοβιτς μείωσε, για να διαμορφώσει πάλι ο Οσκαρσον (που είχε δέκα γκολ σε ισάριθμες προσπάθειες!) το τελικό 30-26.

Διαιτητές: Γερλέτσκι-Λάμπουν (Πολωνία)

Οι συνθέσεις:

ΒΑΛΟΥΡ (Όσκαρ Μπιάρνι Όσκαρσον): Γκούσταβσον, Γκίσλασον 2, Γιόνσον 3, Σίγκουρντσον, Θόρνταρσον, Πάλσον, Όσκαρσον 10, Στέφανσον 2, Γκούσταφσον 1, Γιούλιουσον, Χόστερτ 1, Μάγκνουσον 5, Νόρντμπεργκ 1, Φίλκισον, Πέτερσον 2, Φίνσον 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης, Σάββας 10