Connect with us

ΜΠΑΣΚΕΤ

Με το δεξί η ΑΕΚ 80-71 την Μακάμπι Ραμάτ Γκαν

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Πρέντις Χαμπ η ΑΕΚ μπήκε με νίκη στο BCL επικρατώντας με 80-71 της Μακάμπι Ραμάτ Γκαν.

Ο Αμερικανός με εκπληκτικά σουτ πέτυχε 28 πόντους κι «σκότωσε» τις ελπίδες της μαχητικής ομάδας από το Ισραήλ. Το σύνολο του Σάκοτα έδειξε ότι χρειάζεται χρόνο αλλά τα πρώτα στοιχεία ήταν πολύ ενθαρρυντικά. Πέραν του Χαμπ ξεχώρισαν οι Χέιλ και Χόλντεν που βοήθησαν πολύ. Σταθερή αξία ο Κουζμίνσκας.

Η “Βασίλισσα” μπήκε δυνατά στο ματς και έκανε ένα σερί 7-0.

Η Μακάμπι όμως βρήκε ελεύθερα σουτ και πλησίασε στον πόντο (11-10) και προσπέρασε με τον ΜακΚόλουμ.

Ο Χαμπ όμως κράτησε την ΑΕΚ και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 26-23.

Στην δεύτερο περίοδο η Ένωση μπήκε μουδιασμένα αλλά ένα ωραίο καλάθι του Κουζμίνσκας και ένα γκολ-φάουλ του Γκρέι έγραψαν το 33-31.

Ακολούθησε «βομβαρδισμός» από Χαμπ και Χέιλ για να φτάσει η ΑΕΚ στο +9 (42-33). Η κακή άμυνα όμως της Ένωσης κράτησε κοντά την Μακάμπι που τελικά μείωσε σε 47-42.

Στην 3η περίοδο οι δύο ομάδες παρουσίασαν κακό θέαμα.

Η ΑΕΚ είχε κάποια ξεσπάσματα όμως ένα τρίποντο του Χαμπ στο ξεκίνημα και ένα πολύ ωραία καλάθι του Κουζμίνσκας για το 61-52.

Τελικά το δεκάλεπτο τελείωσε με 61-54 και ένα ρεσιτάλ κακών επιλογών εκατέρωθεν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε. Ήταν πολύ άστοχες κι έκαναν κακές επιλογές. Καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο και με λιγότερο από τρία λεπτά να απομένουν, η Μακάμπι μείωσε στους τέσσερις (69-65).

Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε…

Ο Χέιλ σκόραρε, η άμυνα βγήκε και ο Κούζμι σκόραρε για το 71-65 στα 02:01 πριν το τέλος. Η Μακάμπι έδινε ό,τι είχε αλλά ο Χαμπ είχε πολλά παραπάνω.

Με δύο εκπληκτικά τρίποντα (στο δεύτερο πήρε και φάουλ) καθάρισε το ματς και έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ με 81-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 47-42, 61-54, 80-71

ΑΕΚ BETSSON (Σάκοτα): Γκρέι 6 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Χαμπ 28 (1/3 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Φλιώνης (3 ριμπάουντ), Μπράις 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουζμίνσκας 6 (0/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Νετζήπογλου 4 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλίν , Κουζέλογλου 2 (4 ριμπάουντ), Γκόλντεν 14 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Χέιλ 16 (1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΡΑΜΑΤ ΓΚΑΝ (Μπρένερ): Στίβενς 18 (8/8 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 λάθη) , ΜακΚάλουμ 21 (4/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ) , Άριελ 5 (1/4 τρίποντα) , Μελεμέντ , Χούμπερ 5 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάιλς 4 (3 ριμπάουντ) , Κρόφορντ 3 (0/3 τρίποντα), Σρορ 4 (3 ριμπάουντ) , Γκάλινατ 11 (4/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη)