ΜΠΑΣΚΕΤ

Ιδανικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο “κιτρινόμαυρο” ντέρμπι (video)

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε η σεζόν στην Greek Basket League για την ΑΕΚ, που έφυγε με μεγάλο “διπλό” από το Αλεξάνδρειο με το 68-59 επί του Άρη, ο οποίος πλέον μετρά τέσσερις ήττες σε όλες τις διοργανώσεις (Super Cup, EuroCup, Greek Basket League) μην έχοντας γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης.

Εκμεταλλευόμενος την ατμόσφαιρα της έδρας του, ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Μαντζούκας και Ντε Τζούλιους συνδέθηκαν με το καλάθι για 9-4, ενώ λίγο αργότερα ο Ρόμπερτς έκανε το 15-9 και ο Άλκινς το 17-10. Η ΑΕΚ ισορρόπησε γρήγορα το ματς και έτρεξε ένα σερί 9-0, περνώντας μπροστά με 19-10 με τρίποντο του Κουζμίνσκας στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι άμυνες έσφιξαν, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και δυσκολεύονταν να βρουν σκορ σε εκείνο το διάστημα. Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα πέντε πόντων με τον Μπράις (19-24), αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 29-26 με καλάθι του Μαντζούκα.

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια, με το 34-40 της “Ένωσης” να γίνεται 40-40 από τον Ντε Τζούλιους, αλλά Φλιώνης και Μπράις έβαλαν ξανά μπροστά την ομάδα τους. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχασε τον επιθετικό της ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι κατέγραψα ένα μεγάλο υπέρ τους επιμέρους σκορ, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια τιμή στο τέταρτο δεκάλεπτο (42-52 και 42-54 με καλάθι του Γκρέι).

Νετζήπογλου και Ντε Τζούλιος “αντάλλαξαν” τρίποντα για το 49-58 αλλά ο Άρης δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ, με το τρίποντο του Κουζμίνσκας για 51-64 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος να βάζει ουσιαστικά τέλος στις ελπίδες ανατροπής.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπράις (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Κουζμίνσκας (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ενώ για τους ηττημένους οι Ντε Τζούλιους (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Γούντμπερι (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 41-44, 59-68.