ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ναν… κουβάλησε τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για αρκετή ώρα από τον αξιόμαχο “δικέφαλο του βορρά”, όμως στο φινάλε… ξύπνησε και καθάρισε τη νίκη. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αλλά και βασικός λόγος που ήρθε αυτό το αποτέλεσμα, ήταν ο Κέντρικ Ναν, ο οποίος τελείωσε το ματς με 27 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τον μοναδικό τους αντίπαλο στο πρώτο τρίλεπτο να είναι ο Κέντρικ Ναν. Ο Αμερικανός είχε και τους έξι πόντους του Παναθηναϊκού που βρέθηκε γρήγορα στο -5 (11-6), με αποτέλεσμα ο Άταμαν να γίνει έξαλλος. Ο Λεσόρ και ο Γκριγκόνις προσπάθησαν να βοηθήσουν τον Αμερικανό στο σκοράρισμα, όμως οι “ασπρόμαυροι” έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1 (22-21), με τον Ρέινολντς να πρωταγωνιστεί. Οι δύο ομάδες πήγαιναν… μαζί στο σκορ στις αρχές της δεύτερης περιόδου, έως ότου ο Άπσον έφερε τον “δικέφαλο” στο +4 (34-30, 15′). Οι “πράσινοι” έβρισκαν πόντους κυρίως από τους Λεσόρ και Ναν, χάρη στους οποίους κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με δύο πόντους (44-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε από νωρίς, με τους Ρέινολντς και Μπάρτλεϊ να φέρνουν τους Θεσσαλονικείς στο +6 (54-48, 24′) σε δύο περιπτώσεις. Ο Ναν συνέχισε να παίζει… μόνος του, αλλά το προβάδισμα δεν άλλαζε χέρια, μιας και οι παίκτες του Καντσελιέρι προηγήθηκαν ακόμα και με επτά (65-58, 28′). Η επίθεση του “τριφυλλιού” έμοιαζε να… υπολειτουργεί, με εξαίρεση τον -άχαστο- Αμερικανό, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το +8 των γηπεδούχων (70-62, 29′) με τρίποντο του Παπαδάκη.

Τρεις εύστοχες βολές, ένα τρίποντο του Ναν κι ένα κάρφωμα του Λεσόρ από δημιουργία του Αμερικανού έφεραν το ματς στα ίσα (72-72) με ένα επί μέρους 8-2 από πλευράς παικτών Αταμάν, στα πρώτα 110 δευτερόλεπτα της τελευταίας περιόδου. Στη συνέχεια, ο Παπαπέτρου έβαλε ένα τρίποντο που έφερε μπροστά τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα (75-73, 33′). Ο Έλληνας φόργουορντ στη συνέχεια δημιούργησε, ώστε ο Γκριγκόνις να τον… μιμηθεί, έξω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο προηγούμενοι με πέντε πόντους (82-77) και την τριάδα Ναν-Παπαπέτρου-Λεσόρ να τους οδηγεί σε άμυνα κι επίθεση. Ωστόσο, Χέντερσον και Ρέινολντς απάντησαν, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει ξανά σε απόσταση… βολής (84-83), με τρία λεπτά στο ρολόι. Ο αγώνας είχε ανάψει για τα καλά, με τον Γκραντ να βάζει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο από τη γωνία στα 100 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, για το +4 (89-85). Λίγο μετά, ο Γκριγκόνις έδωσε στους πρωταθλητές Ευρώπης… αέρα επτά πόντων (92-85), με ενάμιση λεπτό να απομένει. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ανατροπή, όμως δεν τα κατάφεραν κι εν τέλει ηττήθηκαν με 96-93.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96