ΜΠΑΣΚΕΤ

Άμυνα από… ατσάλι και τρομερή ανατροπή από την ΑΕΚ

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20 πόντους στα πρώτα 12′ του αγώνα (37-17), η “Βασίλισσα” με τρομερή άμυνα κατάφερε να επικρατήσει των Γάλλων με 82-72 και να βελτιώσει το ρεκόρ της στο 2-1. Χωρίς νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές η Λιμόζ.

Ο αγώνας

Με τρομερή ενέργεια ξεκίνησε το παρκέ η Λιμόζ, η οποία προηγήθηκε νωρίς με 12-4 με τον Χόκινς να σημειώνει 5 και τον Μίλερ. Η “Ένωση” με 3 πόντους του Αϊζάια Μάιλς κατάφερε να μειώσει στους 5, 12-7 στο 5′. Η καλή άμυνα της ΑΕΚ, της έδινε λύσεις και στην επίθεση και με ένα τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς μείωσε στους 2, 12-10. Οι Γάλλοι με τρία τρίποντα του Ουγκολάν πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 23-14. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-14 για την Λιμόζ.

Οι φιλοξενούμενοι, το έβλεπαν… βαρέλι από την περίμετρο και με τέσσερα τρίποντα έστειλαν την διαφορά στους 20, 37-17, 7,31′ για το τέλος του ημιχρόνου έχοντας το εξωπραγματικό 9/12 τρίποντα!!! (75%). Η ΑΕΚ, προσπαθούσε να “ταΐσει” τον Άκιλ Μίτσελ και να τον βάλει στο ματς και ο ίδιος με 6 συνεχόμενους πόντους βοήθησε την “Βασίλισσα” να ροκανίζει την διαφορά στους 14, 39-25 στο 15′. H ομάδα του Ηλία Καντζούρη, έβγαζε θεαματικές φάσεις και με κύριο εκφραστή τον Παναμέζο σέντερ μείωσε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, 41-32, 2,26′ για το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-35, με buzzer beater τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς.

Με ένα 5-3 σερί μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μειώνοντας ακόμα παραπάνω, στους 5, 45-40 στο 22′. Η Λιμόζ, εκτελούσε με συνέπεια από την περιφέρεια και με ακόμα ένα τρίποντο του Γκρέιβς διαμόρφωσε το 49-40, έχοντας 11/17 τρίποντα. Η “Ένωση” απάντησε με τον Μάιλς, αλλά με 1/2 βολές του Γκρέιβς έκανε το 50-43 στο 25′. Η Λιμόζ με τρίποντο του Κάτζι έκανε το 57-48, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με ένα 5-0 για να ρίξει την διαφορά στους 4, 57-53. Οι “κίτρινοι” με δύο βολές του ΜακΓκρίφ έκαναν το 63-59 για να έρθει ο Γκρέιβς και με buzzer beater να κάνει το 65-59.

Με τρεις βολές του Μάιλς και ένα δίποντο του Κένι Γουίλιαμς η ΑΕΚ μείωσε στους 3, 67-64 στο 32′. H “Βασίλισσα” έχοντας βελτίωση στην άμυνα της, με τέσσερις πόντους του Μίτσελ και μία βολή του Στρέλνιεκς προηγήθηκε για το 71-68 στο 35′. Η διαφορά, αντί να μειώνεται αυξανόταν και με τρομερό τρίποντο του Λετονού γκαρντ, εκτοξεύτηκε στους 9, 77-68, “τρέχοντας” ένα επιμέρους 18-3. Οι Γάλλοι προσπαθούσαν, αλλά η άμυνα της ΑΕΚ ήταν απροσπέλαστη δίνοντας της τελικά τη νίκη με 82-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72