ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Νίκη για τα κορίτσια στο μπάσκετ 77-73 τον Πιερικό-Αρχέλαο

Τα εύκολα… δύσκολα πήγαν να κάνουν τα κορίτσια μπάσκετ του Βόλου, που για την 20η αγωνιστική της Α2 νίκησαν τελικά τον Πιερικό-Αρχέλαο Κατερίνης με 77-73.

Τίποτα δεν έδειχνε στην αρχή ότι το παιχνίδι θα γινόταν ντέρμπι, από την στιγμή που οι Βολιώτισες έκαναν δυνατό ξεκίνημα και έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο με διαφορά 14 πόντων.

Σχεδόν στο ίδιο τέμπο και το δεύτερο 10λεπτο με τον Βόλο να είναι μπροστά στο ημίχρονο με 39-28.

Όλα άλλαξαν όμως στην 3η περίοδο, με τις φιλοξενούμενες ροκανίζουν την διαφορά και φτάνουν το παιχνίδι στο τρίποντο με το τέλος της 3ης περιόδου…

Το ματς έγινε πλέον ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο.

Τελικά οι κυανέρυθρες βγήκαν νικήτριες, έχοντας κορυφαίες σκόρερ τους, τις Σουλτάνη (24) και Κουτσουνούρη (17), ενώ βοήθησαν και οι 11 πόντοι της Ζήτη.

Για τις φιλοξενούμενες  κορυφαίες η Τελίδου που πέτυχε 24 πόντους και η Μάντζου 20.

Διαιτητές: Τογανίδου-Σμπρίνης
Δεκάλεπτα: 26-12, 39-28, 59-56, 77-73
Βόλος (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 16, Σουλτάνη 24 (1), Ζήτη 11 (3), Τσιμπίδη 6, Ταντουρόφσκα 5 (1), Αγαγιώτου 5 (1), Μιχαηλίδου 2, Αρτεμισίου 8, Ξενοφώντος.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 24 (5), Μάντζου 20 (3), Μπουμπουλέντρα 10 (1), Λάππα 5, Καρανικόλα 3 (1), Ζαμάνη 3, Μπαγκλαρίδου, Ζαρκανέλα 4, Τσενεκίδου 4, Κιολέογλου.